EzoTaro OdaFigyelő 29. számánakÜNNEPI melléklete
KELLEMES KARÁCSONYT ÉS BOLDOG ÚJ ÉVET!

FILM - Karácsonyi Ének (ideje:01:34:26)
Charles Dickens műve alapján írta Peter Barnes



ezotaro.com <<< honlaptérkép <<< ezotaro.odafigyelo.com <<< archív számok >>> 29. decemberi szám >>> kapcsolat

Weöres Sándor: Száncsengő

Éj-mélyből fölzengő
- csing-ling-ling - száncsengő.
Száncsengő - csing-ling-ling -
tél csendjén halkan ring.

Földobban két nagy ló
- kop-kop-kop - nyolc patkó.
Nyolc patkó - kop-kop-kop -
csönd-zsákból hangot lop.

Szétmálló hangerdő
- csing-ling-ling - száncsengő.
Száncsengő - csing-ling-ling -
tél öblén távol ring.
Szepesi Attila: Télapó éneke

Hipp-hopp fut a szán,
siklik szaporán.
Dobrokol a havon
szélvész paripán.

Hejhó ügyesen
vágtat tüzesen,
húzza a teli szánt
fénylő hegyeken.

Hipp-hopp fut a szán
villám-paripán,
végtelen utakon
dobban szaporán.
Weöres Sándor: Suttog a fenyves

Suttog a fenyves, zöld erdő,
Télapó is már eljő.
Csendül a fürge száncsengő,
Véget ér az esztendő.

Tél szele hóval, faggyal jő,
Elkel most a nagykendő.
Libben a tarka nagykendő,
Húzza-rázza hűs szellő.

Suttog a fenyves, zöld erdő,
Rászitál a hófelhő.
Végire jár az esztendő,
Cseng a fürge száncsengő.

Advent
Eljött az advent időszaka, ami ünnepvárást jelent. Sorra gyújtjuk a gyertyákat az adventi koszorún, jelezvén hogy telnek a napok, a hetek, s mi készülődünk lélekben a karácsonyra.
Korábban az advent is jelentett egyfajta böjtölést, ételek, italok, illetve a mulatozások megvonását, mostanára ez már nem igazán ismert. Ha a böjtöt elsősorban lelki megtisztulásnak vesszük, akkor viszont mindenképp megemlítendő ez idő tájt.

Karácsony
A karácsony ünneplése is másképpen zajlik már manapság, a szokások is változnak időről időre, ami állandó - az ünnepi asztal varázsa. Ünnepet varázsoló tárgyak, díszítőelemek és színek, fények kerülnek ilyenkor a lakásba, az ünnepi asztalra. Gyertyák, fenyőágak, különféle koszorúba font díszek, és sok más apróság emeli az ünnep fényét.
Kinek-kinek mást jelent az ünnep szó, és maga az ünnepi asztal. A karácsony szó azonban mindenképp a bőségre asszociál ma is. Néhány évtizede a szentestét nem véletlenül nevezték „bőved este” -nek. (Folytatás a „Mit tehetünk magunkért?” c. rovatban)
(Orosz Tünde)

Lelki gyakorlat
Advent 4 hete alatt az embernek a 4 fő emberi erényt kell gyakorolnia, minden héten egyet – ezek:
1. héten: igazságosság 2. héten. mértékletesség 3. héten: bátorság 4. héten: bölcsesség
Időszaka
Advent (ádvent, úrjövet) a keresztény kultúrkörben a karácsonyt (december 25-ét) megelőző negyedik vasárnaptól karácsonyig számított időszak. A karácsonyi ünnepkör advent első napjával kezdődik, és vízkeresztig (január 6-ig) tart. Advent első vasárnapja egyúttal az egyházi év kezdetét is jelenti.
Advent eredete a 4. századig nyúlik vissza. VII. Gergely pápa négyben határozta meg az adventi vasárnapok a számát. Advent első vasárnapja mindig november 27. és december 3. közé esik, míg negyedik, utolsó vasárnapja december 18. és december 24. közé.

Jelentése
Az advent szó jelentése „eljövetel”. A latin „adventus Domini” kifejezésből származik, ami annyit tesz: „az Úr eljövetele”. A karácsonyt megelőző várakozás az eljövetelben éri el jutalmát. Régebben egyes vidékeken „kisböjtnek” nevezték ezt az időszakot.

Színei
A katolikus egyházban advent liturgikus színe a lila (viola), mely a bűnbánatot, a szent fegyelmet és összeszedettséget jelképezi. Advent harmadik vasárnapján, örömvasárnap (gaudete vasárnap) az Úr eljövetelének közelségét ünneplik; e nap liturgikus színe a rózsaszín. Az egész időszakban dísztelen a templomi oltár, az orgona szerepe pedig az énekek kíséretére korlátozódik.

Hajnali mise
Elterjedt szokás az adventi hétköznapokon hajnali (rorate) misét tartani. E szertartásokon különös hangsúlyt kap Szűz Mária tisztelete és a karácsonyi várakozás.

KELLEMES KARÁCSONYT ÉS BOLDOG ÚJ ÉVET!
Adventi koszorú
Adventkor a 19–20. század óta szokás koszorút készíteni. Az adventi koszorú ősét 1839-ben Johann H. Wichern német evangélikus lelkész készítette el: egy felfüggesztett szekérkeréken 23 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig.
Ma az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. A gyertyák színe katolikus körökben lila, kivéve a harmadik vasárnapra jutót, amely rózsaszín. A gyertyákat vasárnaponként (vagy előző este) gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácsonykor. Az adventi koszorún mind a négy gyertya egyszerre ég az utolsó vasárnapon.
Minden gyertya szimbolizál egy fogalmat: hit, remény, szeretet, öröm.

Adventi naptár
Az adventi naptár használatának népszokása 1900 körül kezdődött, kialakulása egy német édesanyához kötődik, akinek kisfia, Gerhard, már hetekkel az ünnep előtt türelmetlenkedett a várva-várt és megszokott karácsonyi ajándékok miatt. Az édesanya ezért érdekes és meglepő játékot talált ki gyermeke számára: egy kemény papírlapot huszonnégy részre osztott, mindegyik részre rátűzött egy-egy darab csokoládét, majd megengedte, hogy a gyermek minden este megegyen egyet-egyet közülük. Mikor a kisfiú felnőtt, nem felejtette el édesanyja meglepetését, és üzleti vállalkozásba kezdett. Olyan naptárt szerkesztett, amelyen huszonnégy ablakocska mögé egy-egy darab csokoládé vagy cukorka volt elrejtve, s ezek csak a spaletták kinyitása után váltak láthatóvá.
(Forrás: Wikipédia)
BUÉK 2009
Az Új Év hozzon békét
malac hozzon szerencsét
töltsd vidáman az éjjelt
kívánunk nektek Boldog Új Évet!
(Sophie 2009)
SÜLT MALAC
Sült malac fűszeres illata száll
pezsgőt iszik minden Kerge Madar
Fényes Áldás szálljon Rátok:
Boldog Új Évet kívánok.
(Sophie 2007)

PEZSGŐ
Két részeg malac az éjszakában
pezsgőt iszik nagy vígasságban
én is koccintottam velük
Boldog Új Évet Nektek – és nekünk!
(Sophie 2004)

BOLDOG ÚJ ÉV – JÓKÍVÁNSÁGOKKAL
Az Új Év valósítsa meg minden álmod
tegye széppé számodra a valóságot
legyen bőség, gazdagság, öröm és jólét
s a jövő év hozza el számodra a békét.
Mondandómnak itt a vége
mindenkinek legyen Boldog Új Éve!
(Sophie 2008)
BOLOND VILÁG
Bolond világ éjfélkor
kifordul majd sarkaiból
nyisd ki ablakod és meglátod
a rád kacsintó részeg csillagot!
S akkor: Boldog Új Évet kívánok.
(Sophie 2003)

Az EzoTaro OdaFigyelő online újság azzal a céllal jött létre, hogy segítse az átalakulást, a felemelkedést választó emberi egyéniségeket. A cikkek, írások, linkek, weboldalak bemutatása mind a tudatosságot, az ébredést szolgálja.
Az EzoTaro OdaFigyelő álladó rovatai: Vers, Mit tehetünk magunkért?, Magyar Spiritus, EzoTaro Számmisztika, Humor, Filmek, Videók. Állandó szerzoi pedig segítenek a testi, érzelmi, lelki problémák megoldásában, gyakorlati útmutatót adva: Batta Éva LélekRestaurátor, Dr. Mocsonoky Zsuzsa homeopátiás orvos, Dr. Tóth Klára GNM konzulens, valamint Orosz Tünde reform szakács (tudatos étkezés). (EzoTaro)
Batta Éva (EzoTaro alias Sophie)
Számmisztikus, LélekRestaurátor
Telefon: + 36-20/384-8888
E-mail: info@ezotaro.com (ezotaro22@gmail.com)
Web#1: http://ezotaro.com (http://ezotaro.atw.hu)
Web#2: http://ezotaro.odafigyelo.com (http://ezotarofigyelo.atw.hu)
Web#3: http://lelekrestaurator.info/ (http://lelekrestaural.atw.hu)